.

Toårig utdanning i visuelle kunstfag, passer for deg som ønsker å arbeide med kreative fag! To studieturer i året, våren 2018 til New York! Utdanningens bredde og kvalitet hjelper deg på veien videre til høyskoler eller eget selvstendig arbeid. Vår skole er blant de ledende i å få studenter inn på høyskoler innen design, visuelle kunstfag og arkitektur.

OM OSS

Asker Kunstfagskole er en toårig fagutdanning i visuelle kunstfag. Utdanningen er godkjent av NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) og Lånekassen, med mulighet for lån og stipend. Skolen har hatt statsstøtte siden 1985, og er en stiftelse. Vi holder til i lyse lokaler sentralt i Asker, få minutters gangvei fra togstasjonen.

Skolens faste fagstab består av profesjonelle billedkunstnere og en kunsthistoriker. I tillegg har vi en rekke aktuelle gjestelærere som har utmerket seg på sitt felt.

Utdanningen fra Asker kunstfagskole kan anvendes innenfor en lang rekke fag- og yrkesområder. Mange av våre tidligere studenter har tatt videre utdanning i visuell kunst, kunsthåndverk, visuell kommunikasjon, produktdesign, arkitektur, kunsthistorie etc., eller jobbet videre på egen hånd.

 

UNDERVISNING MED FRIHET OG KREATIVITET I SENTRUM

Undervisningen har studentenes kunstneriske og personlige vekst i fokus, der målet er å utforske et mangfold av materialer og teknikker. Vi vektlegger frihet, kreativitet og faglig styrke, og oppnår dette med tett oppfølging i mindre klasser. Her får du videreutviklet dine ferdigheter og interesse for kunst og kreativt arbeid i et sosialt og kreativt miljø.

Studentene får også erfaring innen kreativ problemløsning, idéutvikling, kunsthistorie og kunstteori, gjennom både praktisk og teoretisk læring.

LES MER OM SKOLENS UNDERVISNING

LOKALER OG STUDENTMILJØ

Undervisningen foregår i velutstyrte verksteder som kan brukes fritt av studentene også utenom undervisningstiden (kl. 9.00-15.00). Vi har som prinsipp at det skal være 24-timers åpen skole for våre studenter.

Skolen har noen digitale arbeidsstasjoner, men det anbefales at studentene har egne bærbare maskiner og subsidierer da programvare som Adobe Creative Cloud. Vårt bibliotek og foredragsrom med projektor kan brukes etter behov, også utenfor undervisningstiden.

Det er én klasse i hvert årstrinn. Felles studieturer, foredrag og workshops bidrar til at studentene blir kjent på tvers av årstrinnene. Skolen har kjøkken og pauserom til felles bruk. I tillegg er det kantine med rimelige priser som er åpen fra kl. 11.00 til 12.30 mandag til og med fredag.

LES MER OM SØKNAD OG OPPTAK

ANSATTE

Lærerne er skolens viktigste ressurs og har stor faglig kompetanse og pedagogisk erfaring. De er alle yrkesaktive billedkunstnere eller fagpersonell med spisskompetanse på sitt område. Skolen får også besøk av gjestelærere i undervisningen, særlig i andre undervisningsår. Dette gir studentene kontakt med andre fagpersoner som har markert seg på ulike områder.

FASTE FAGLÆRERE:
Farge/maleri: Karen Ingeborg Bye    www.kareningeborg.no
Farge/maleri: Hanne L. Nielsen
Tegning: Tone Hagen
Grafikk: Ola Jonsrud   ›   www.jonsrud.org
3D form/installasjon: Tore Lyngseth
Kunsthistorie: Laima Marija Petruseviciute, PhD     CV

GJESTELÆRERE DE SISTE ÅRENE:

Pål S. Gunnæs – silketrykk   ›   www.staverngrafiske.no
Sigbjørn Lilleeng – tegneserie www.sigbjornlilleeng.com
Martin Ernstsen – tegneserie
Marianne Brekke – maleri      www.mariannebrekke.no
Siren Elise Dversnes Dahle – tekstil  ›  www.sirendahle.com
Marius Martinussen – monumentalmaleri   ›   www.mariusmartinussen.com
Morten Reigstad – klassisk figurativt maleri     www.mortenreigstad.com
Hanne Lydia O. Kristoffersen – veiledning/intervju  ›   www.hannelydia.com
May Bente Langhelle – foto/bildebehandling
Hilde Rognskog – arkitektur/rom   › www.hilderognskog.com
Ann Iren Buan – portfolio/søknadsprosjekter   ›   www.annirenbuan.com
Ina Pillat – video – www.inapillat.de
Geir Helgi Birgisson – visuell kommunikasjon www.geirhelgi.com
Sofie Ensby Rostad – visuell kommunikasjon
Mathilde Abelson Sahlen – visuell kommunikasjon
Hege Cathrine Thoresen – grafikk
I tillegg kommer en rekke foredragsholdere.

ADMINISTRASJON:
Bjørn Lien – rektor
Catrine Thorstensen – undervisningsinspektør

.